Domácí
Vložil Petr Tomšů 31. 1. 2011

Alexandr Vondra, Miroslav Kalousek Ministr Vondra cpal svého prvního kostlivce do skříně tak nezkušeně, až mu vypadnul druhou stranou přes zeď ven, rovnou pod nohy ministra financí Kalouska. Ten, vděčný za každý skandál, který nemá na svědomí, ho sebral a zanesl novinářům: „My v Klausově vládě se řídíme heslem – padni komu padni, hlavně ne mě.“ Šlo o zakázku bez výběrového řízení z dob legendárního českého předsednictví Evropské unie za astronomických 766 miliónů. Tyto peníze měla vyinkasovat jediná firma Promopro za pronájem a obsluhu audiovizuální techniky, což prý nikdo jiný nebyl schopen zajistit. Alexandr Vondra případ označil za diskreditační kampaň, která nemá v České republice od dob císaře Zikmunda obdoby. Na tiskové konferenci se postavil do role lovce bývalých lidovců, kteří za své vlády na ministerstvu obrany páchali zvěrstva na jeho rozpočtu a ti se ho teď snaží odstranit. Když očekávaný potlesk nepřišel, zase si sednul, ale klobouk a bič neodložil. Místo potlesku ovšem naopak přišly všetečné dotazy.

Novináře například zajímalo, jak mohla Vondrova agentura vyplatit firmě Promopro za jediný víkend 90 miliónů korun. „Tak podívejte, já nejsem odborník, já ani nevím, kudy se do videa strká voskový váleček,“ začal slibně Vondra. Potom ale zalistoval ve svých poznámkách a přece jen něco objasnil: „No tak tady mám celkem pochopitelných 600 tisíc za technickou podporu na telefonu. Já si dokonce pamatuju, že jsem ji využil. Na druhé straně byl takový ten automatický robot a to není žádná láce. Zeptejte se v NASA, kolik stáli ti jejich roboti na Marsu. A to ani nepouští hudbu.“ Na upřesňující otázku, jak tento telefonát dopadl, musel ministr přiznat, že si to nepamatuje, protože prý při čekání na živého operátora umřel. Jako další argumenty pak ministr nechal kolovat fakturu, kde se to hemžilo položkami jako klika od gramofonu, lepidlo na magnetofonový pásek, elektronka E13 a několik vymazaných emgetonek.

Po této šarádě už celkem nikdo nerozporoval fakt, že jde o další tunel a jednalo se pouze o tom, kdo dostane černého Sašu. I tady má Vondra jasno: „Osobně jsem žádné smlouvy nepodepisoval ani nevyjednával a většinu z nich jsem ani neviděl. Jako malý jsem upadnul hlavou na radiátor a od té doby si nic nepamatuju. Co se týká organizace našeho předsednictví, napsal jsem si poznámku, že všechno řeší Jan Novák.“ Novináři vydechli zklamáním. Jan Novák, obdoba amerického Johna Smithe, je většinou imaginární a nedohledatelná postava. Tady zabodoval lovec véčkařů Kmenta. Jan Novák skutečně v té době na vládě existoval a smlouvy podepisoval. Tři maringotky novinářů se tedy okamžitě přemístily před Novákův dům.

Ač leden, Novák zrovna na zahradě pálil už od května staré listí a faktury, kterých neubývalo. Nicméně když zjistil, o co jde, vylezl z narychlo vybudovaného sněhového záhrabu a začal foukat na horkou bramboru: „Za přípravu smluv a výběr dodavatelů odpovídala sekce řízená panem liškou ryšavým Vondrou. Na tento konkrétní případ si pamatuji, tvrdil, že jde o naprosto běžnou smlouvu, jejíž vzor si stáhnul z internetu. Já jsem to nerozporoval, pouze jsem mu seškrtal položku „odstranění radiátorů z kongresového centra“, které od firmy Promopro požadoval.“ Na otázku, jestli k tomuto případu nemá ještě co říci, si znovu pozorně prošel dopis od Kalouska a zamítavě zavrtěl hlavou.

Jak celá kauza dopadne, je zřejmé. Z fáze obvinění se dostala do fáze přehazování horkého radiátoru – střídavě se obou protagonistů zastávají bývalý klauspremiér Topolánek („Vondra byl nenasytný!“), současný klauspremiér Nečas („Novák podepsal, Novák půjde bručet“), Vondrova náměstkyně Hendrichová („Saša věděl o všem“) a opět Topolánek („Házeli po mě kamením!“). Následovat bude fáze zapomnění, krytá fází vyšetřování. A jak tvrdí mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek: „Jde o velmi rozsáhlý materiál, z větší části ohořelý. Bude to dlouhé.“ Všichni Vondrovi lidi tedy mohou být klidní.

 • Print
 • email
 • Twitter
 • Facebook
 • Add to favorites
 • Google Bookmarks

Tags: , , , , , , , ,

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (47 hlasů, průměr 4.91 z 5)
Načítám ... Načítám ...
4,795 přečtení

7 komentářů k “Jak se máte, Vondrovi?”

 1. fox22 napsal:

  To nemá chybu. Až vyrostu, chci být jako ty :-)

 2. app napsal:

  1*****
  Díky, že Strach zase žije!

 3. Miguel napsal:

  Luxusní!!! Strach´s not dead!!

 4. Tribun napsal:

  Abych odpověděl na otázku z titulku: Vondrovi se mají dobře, prosperují a pornokracie jim jde k duhu. A kdo ví, třeba se nich jednou stane obecný pojem jako z Quislinga a budou se psát s malým „v“. Pokud tedy jejich „osvícenou“ vládu přežije někdo, kdo bude umět psát.

 5. Karlucci napsal:

  Prosím o článek o aktuální situaci okolo VV, to si o to vyloženě říká… :)

 6. Ondrej napsal:

  To, co se deje v politice ted uz zadnou parodii nepotrebuje, ale stejne bych si rad precetl nejaky novy clanecek.

 7. bubák napsal:

  ta fotka je neskutečná. naskočí mi pokaždé, tuším, když ty dva exoty uvidím. jak je teď ještě mohu brát vážně, když to nešlo víceméně ani před tím ?

Vlož komentář

Můžeš použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

[CNW:Counter]