Domácí
Vložil Petr Tomšů 31. 10. 2002

Zastupitelstvo dle § 45 písm. 1) zákona č.367/1990 Sb. stanoví: Koeficient růstu nájemného z bytu – koeficient růstu inflace – Ki dle § 5a odst. 6 vyhlášky ministerstva financí č.176/19 za plnění poskytovaná s užíváním bytu ve znění vyhlášky MF ČR č. 30/1995 a s odkazem na likvidační výměr MF ČR č.04/2000 činí 1,049.

Tohle se před rokem dozvěděli obyvatelé obce Praskačky, když si přečetli dopis, který jim nějaký dobrák strčil pod dveře. Někteří lidé jej zahodili rovnou, jiní až poté, co s ním byli u kartářky. Nicméně pravý obsah sdělení se dozvěděli teprve o týden později, kdy do jejich vesnice přijela parta Ukrajinců se žlutým buldozerem a do svačiny ji srovnala se zemí. Není celkem jasné, proč to udělali, ale podle jejich předáka Vladimira Kelnika je to asi stejně chyba úřadů, dávat jim do jedné věty slova výměr, byt a likvidace. Obyvatelé obce, který masakr přežili (jakýsi dopis od úředníků dostala i blízká vojenská posádka), si pochopitelně stěžovali, ale protože v jejich dopise nebyl ani jeden paragraf, ani jeden odst. či odkaz na Sb., nikdo ji na ministerstvu nerozuměl.

Jazyk, kterým úředníci mluví, je institucionální Oni nehovoří za sebe, ale za nějakou tajemnou entitu z jiného rozměru a jejich úkolem je zaplašit toto stvoření, aby se neprodralo na tento svět. Přesně podle § 4 odst. 624 vyhlášky ministerstva inkvizice 306/1678 Sb.,” hájí postup úředníků Markéta Slezáková z Ústavu pro mimozemský výzkum. “Ale všeho moc škodí,” dodává smířlivě. Před čtyřmi lety se totiž něco podobného stalo v Ostravě. Město vydalo vyhlášku, která říkala, jak velcí psi už musejí být voděni po městě na vodítku. Vyhláška však byla napsána tak složitě, že ji úředníci v jednotlivých obvodech neporozuměli a někteří z nich se při luštění textu nervově zhroutilo. Nakonec to dopadlo tak, že úředníci, kteří přišli s tou písemností do styku, vyšli do ulic a všechny psi pro jistotu postříleli.

Vůbec nejhorší situace panuje na policii, kde úřednický jazyk ovlivňuje přímo osobní život samotného policisty. Zde je několik příkladů za všechny:

u policisty doma se večer nevečeří, ale dochází tam k závažnému jídelnímu činu policista na chalupě nekope studni, ale realizuje záchranná opatření pomocí hmatů a chvatů krumpáčem policista se zásadně neptá třídního učitele na pokulhávající prospěch svého syna, ale vytěžuje podezřelého policista se nepokouší spočítat, kolik dostal ve výplatě, ale provádí nápad možné finanční realizace policista se s manželkou nemiluje, ale provádí na ní neprokázané znásilnění manželka policisty nerozklepává řízky na oběd, ale motivuje zadrženého k přiznání neznámým tupým předmětem.
  • Print
  • email
  • Twitter
  • Facebook
  • Add to favorites
  • Google Bookmarks
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (5 hlasů, průměr 5 z 5)
Načítám ... Načítám ...
1,654 přečtení

Vlož komentář

Můžeš použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

[CNW:Counter]