Domácí
Vložil Petr Tomšů 4. 2. 2003

Na vršku, několik kilometrů za bojovou linií v jižním Iráku stojí maskovaná V3Ska s defektem zadního kola a samozřejmě i rezervy – pozorovatelna české protichemické jednotky. Její průzkumník právě pomocí igelitových pytlíků a několika kanárků zjistil ve vzduchu přítomnost neznámé chemikálie. Okamžitě mizí ve voze, který zběsile startuje a po třech kolech ujíždí svým spolubojovníkům ze skupiny. Ani ti neváhají, berou nohy na ramena, a hned poté, co ujistí štáb vysílačkou, že se nic moc neděje, i oni mizí v dáli. Mezitím na opuštěné místo vyráží odběrový tým, který zajímá, zda jejich kolegové nezjistili něco, co by mohli vyměnit na místním tržišti. Do dvaceti minut jsou na místě a v gumových rukavicích zvedají ze země tři prázdné láhve od piva. S trochou štěstí se jim je podaří směnit za konzervu tuleního masa.

I takto by mohla vypadat česká účast v případné válce proti Iráku. Je to sice pouze modelová situace, avšak podle očitých svědků velmi věrná a mohlo by k ní dojít znova. Poslanci a senátoři k tomu již učinili první krok, když schválili zapojení českého praporu chemické, radiační, biologické sebeobrany do celosvětové operace Trvalé problémy s průduškama. Slovo válka zde ovšem není na místě, podle českých politiků jde totiž o “soubor nezbytných opatření k pokud možno nenásilnému vynucení dobrovolného splnění vážných obranných rezolucí Rady bezpečnosti OSN, souvicejících byť jen okrajově s úplným odzbrojením Iráku,” což je Tvrdíkovo oblíbené synonymum slova válka, během kterého se většinou i třikrát zpotí.

Souhlas našich zákonodárců s českou účastí v protiiráckém tažení má ale háček. Senát i sněmovna se usnesly na tom, že Češi se mohou zapojit do války pouze tehdy, když nevydají Vladimíra Železného do rukou policie. Navíc musí celou akci posvětit Rada bezpečnosti OSN, což bude asi problém největší. Rada se v poslední době totiž nedokázala shodnout ani na barvě, kterou by měli mít přilby zasahujících vojáků. Proč takové chytračení místních domorodých politiků? Bez této obezličky by ministr obrany mandát k vyslání vojáků asi těžko dostal. Podle kuloárových informací měl sice v takovém případě v kapse schovanou na čtverečkovaném papíru načmáranou svou demisi. To ale všem připadá jako hodně nepravděpodobné, kdyby to totiž opoziční poslanci věděli, už to by pro ně byl legitimní důvod pro účast v této misi svou zakrnělou končetinu nezvednout.
  • Print
  • email
  • Twitter
  • Facebook
  • Add to favorites
  • Google Bookmarks

Tags: , ,

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasů, průměr 5 z 5)
Načítám ... Načítám ...
1,413 přečtení

Vlož komentář

Můžeš použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

[CNW:Counter]