Domácí
Vložil Petr Tomšů 22. 1. 2003

Kříženecký Tento pátek, během 125 dílu kultovního seriálu Luz Maria, proběhne na Pražském hradě druhý pokus o zvolení nového prezidenta. Kandidáti na tento post jsou víceméně jasní: Václav Klaus, Miloš Zeman a taková paťatá postarší paní. Šance všech jsou vyrovnané, ale některých jsou vyrovnanější. I proto bude hlasování velmi zajímavé a nedá se dopředu uhodnout. Co ovšem jasné je, je průběh první volby prezidenta. Byla středa patnáctého ledna, byl lásky čas. Nad Pražským hradem se už od rána stahovaly mračna a meteorologové předpovídali hnusné počasí na celý hnusný den. Do neútěšné pustiny hradního nádvoří září okna Nového paláce, kam se pro tento den uchýlili všichni zákonodárci – poslanci, senátoři, vláda i samotný Vladimír Železný. Jak trefně podotkl jeden z kolemjdoucích chodců: jenom to podpálit.

Začít se mělo v deset dopoledne, a opravdu, první účastníci se trousili už kolem třetí hodiny odpolední. Mezi prvními se na místo tragédie dostavily hlavní hvězdy večerní show – Václav Klaus za ODS, Petr Pithart za Koalici, Jaroslav Bureš za ČSSD a Miroslav Kříženecký zadarmo. Na pohoštění k volbě totiž pozval komplet celou svou rodinu i s několika zapřísáhlými komunisty z Hlavního nádraží. Prostor před bufetem se povážlivě a jistě plní. Nad lahvovým pivem politici vážně i nevážně hovoří o jediném možném tématu – možné nástupkyni po Nicol Lenertové. Nicméně u některých stolků se už rozdělují funkce. “Já a poradce? To by se ti líbilo. Já budu kancléř, hochu zlatá. Jestli ale chceš, můžeš mi dělat zástupce. A manželka půjde aspoň na vrátnici,” rozumuje vážně Pithartova podržtaška, bývalý televizní pracovník Roman Prorok Jan Křtitel. Pravdou ale je, že za hlavního favorita je tu považován právě Pithart, který si už na záchodě nacvičoval novoroční projev. Tak jednoznačně ale situaci rozhodně nevidí zavilý fašista z komunistického poslaneckého klubu Karel Vymětal: “U nás sice byl, ale nijak nás nepřesvědčil. Já myslel, že se z něj a té jeho kolektivní viny půjdu oběsit na Pankrác. Cha, naivka.”

Volbě samotné předchází loučení s prezidentem Václavem Havlem. Jedni na něj z oken křičeli “Nadááár, Vaškůůů, a napiš někdy!”, druhým byla slova málo a rychle dopíjeli své pivo, aby měli po ruce volnou láhev. Následuje představení kandidátů. Kříženecký se představil pouze jménem a už musel pro hlasitý pískot od pultíku. Burešovi dali zákonodárci větší proslov, zřejmě čekali omluvu za jeho kandidaturu. Když se místo ní dočkali pouze inzerátu na prodej zánovního embéčka, musel se s pultíkem rozloučit i on. Nejvíce prostoru tak dostali Klaus s Pithartem. Oba pronesli projev na téma Proč jsem tak dobrý a odporoučeli se do lavic vyslechnout rozsudek.

Vzhledem k absenci elektronického hlasovacího systému se sčítání hlasů provádělo manuálně. Toho houfně využívali především politici z řad lékařů, kteří zvedali nad hlavu nejen svoje dvě ruce, ale i končetiny půjčené od kolegů z patologie. I proto asi volba dopadla tak, jak to každý občan očekával – blbě. Uvidíme, zda druhý pokus bude v pátek stejně špatný. Jasno v tom mají pouze meteorologové v čele s Janem Zákopčaníkem: “V úterý to bylo špatné, ale v pátek to bude stát za hovno.”
 • Print
 • email
 • Twitter
 • Facebook
 • Add to favorites
 • Google Bookmarks

Tags: , , ,

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasů, průměr 4 z 5)
Načítám ... Načítám ...
1,546 přečtení

Jedinný komentář k “Hrad si na nového pána asi počká”

 1. Stejny Jaroslav napsal:

  Romane jaká je tvoje adresa. Potřeboval bych s Tebou mluvit.
  Ahoj Jarda

Vlož komentář

Můžeš použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

[CNW:Counter]