Domácí
Vložil Petr Tomšů 10. 12. 2003

Ve sněmovně už zbývají pouze dva „obyčejní“ poslanci. Ostatních 198 má v parlamentu nějakou funkci (pokud zrovna nepředstírají náhlý záchvat malárie při příchodu novináře s balónkem). A k funkci patří samozřejmě příplatek, zvyšující základní půldenní plat 46 500 korun až o desítky tisíc v přímé závislosti na názvu zvolené funkce. A funkci má skoro každý, být bez ní je pro poslance téměř stejné jako být bez třiadvacátého platu. Zkrátka katastrofa.

Například výherce soutěže Alkoholik roku 2003 Petr Kott vede podvýbor Podpodvýboru pro potlačování projevu opilosti na veřejnosti, hlavně teda v televizi. Zato má každý měsíc příplatek 93 000 korun a volnou vstupenku na Vizovické trnkobraní pro sebe a třináct nejbližších poslanců. Jeho skupina přitom zasedala od loňských červnových volbách pouze jednou a to ještě necelých devět vteřin, než někdo zjistil, že v televizi zrovna dávají JAG. „Chceme, é… posílit, hyk!, pramo… prava… pravomoci, těch, é… číšníků,“ vysvětluje svou funkci Kott a hrdě shrbený odchází na toaletu.

Postů přitom přibývá, neustále vznikají nové výbory, podvýbory, podpodvýbory, komise pro zřizování podpodpodvýborů a podobně. Právě zrovna posledně jmenované komise se množí nejrychleji. Ještě na začátku roku 1998 jich bylo jen 37, teď už jich ve sněmovně funguje kolem osmi tisíc, přesnější odhad zatím není znám. A zaměřují se na leccos. Třeba ten, jejž vede komunista Josef Mandík – Komise pro zřízení podpodpodvýboru pro špatné zacházení s obrazem soudruha Klementa Gottwalda v domě přes ulici, vedle mojeho baráku. Pokladní ve sněmovně jen pokrčila rameny a dodala, že už jen pro ten název je nutné prémie navíc okamžitě vyplatit. Populární je i Komise pro rušení zbytečných výborů, kam se poslední dobou hrnou poslanci po kvantech.

Jediní, kdo žádnou funkci nemají, jsou dva poslanci, jejichž jméno zatím bohužel nikdo nezná. Od voleb se do parlamentu zatím vůbec nedostavili a „je celkem možné, že jsou oba mrtví,“ doplňuje předseda sněmovny Zaorálek. „V tom případě pochopitelně jejich vydělanými penězi zavalíme pozůstalé a dost možná jim zřídíme Podpodpodvýbor pro ekonomickou integraci zesnulých politiků do nekroekonomické oblasti EU. Jo, to zní dobře, to bude aspoň tak za patnáct litrů.“

  • Print
  • email
  • Twitter
  • Facebook
  • Add to favorites
  • Google Bookmarks
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (6 hlasů, průměr 4.67 z 5)
Načítám ... Načítám ...
1,653 přečtení

Vlož komentář

Můžeš použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

[CNW:Counter]