Domácí
Vložil Petr Tomšů 17. 6. 2003

Je sobota, krátce po osmé hodině večer a na náměstí před Pražským hradem má každou chvíli začít přímý přenos estrády na oslavu ukončeného referenda. Všude visí vlajky Evropské unie a obrovské nápisy Silvestr 1986. „Nám zbyly z jedný akce, tak co už s tím,“ pokrčil jeden z kulisáků rameny na otázku všetečného novináře z publicistického Kaufland denně nízké ceny. Po krátkém dvacetiminutovém bloku reklam, kterým Česká televize uvozuje svůj hlavní večerní program, se režisér přenosu Soukup chytil mikrofonu a jal se odpočítávat vteřiny do začátku vysílání: „Pět – čtyři – vypadni ze záběru – tři – osm piv sem hoď – dva – jedna – zatop a jedem!“ A show začala.

Zpočátku to ovšem na velkou show a maximegalomanské oslavy nevypadalo. Lidé neutrálním potleskem (délka normalizovaných deset vteřin – „středně mírné ovace“ dle norem z Bruselu) odměňovali každého, kdo vystoupil na pódiu, bez rozdílu. Největší aplaus sklidil hned na začátku osvětlovač Igor se svým číslem „Když strčím tuhle prodlužku do tady té zásuvky, neměl bych snad dostat 380 voltů do těla. Nebo jo?“ A pak už se tleskalo pouze umělcům a bylo jedno, zde je pro nebo proti vstupu do EU. Provokativní skupina Tři sestry se tak dočkala stejného přijetí jako její bezkonfliktní kolegové, idoly dospívajících dívek, teenageři ze skupiny Juden Mord, kteří se na pódium dostali pouze díky menší úpravě názvu své kapely: EUden Mord.

Během vystoupení Aleše Brichty a jeho nového seskupení s názvem Klaus For God se na náměstí dostavil i premiér Vladimír Špidla. Vládní helikoptéra přistála ve vedlejší ulici, Špidlu opatrně vynesli dva bodyguardi, navlékli ho do sportovní trikotu maratónců, polili kýblem vody a poslali mezi lidi. A premiér se své role zhostil dokonale. Se slovy „u Olomouce byla zácpa“ se zhroutil Brichtovi do rozezpívaného playbacku a nechal se polívat šampaňským. Pak se ale chápe mikrofonu a z posledních sil, těsně před premiérovým infarktem, oznamuje okolo postávajícím hloučkům lidí: „Národe, dokázali jsme to.“

A to už se chystá velké finále. Špidla se převléká do civilu a na pódium se stěhují největší hvězdy večera: Karel Gott, Lucie Bílá a Leoš Mareš. Mikrofony natočené k nim, nikdo se nemá k proslovu – na koho se ještě čeká? Opět na Vladimíra Špidlu. V toporném záklonu a s levou rukou namířenou k nebi jako Travolta gratuluje podupávajícím bezdomovcům k nabytému evropanství a zve na jeviště Jiřího Suchého. Tomu se zjevně nechce a schovává se za praktikábly avšak marně. Už je na jevišti a znějí první takty písně Babeta. Všichni zpívají jako by jim šlo o život, což je, podle nasupených pohledů režiséra Soukupa, vlastně i docela možné.

Přímý přenos končí ve chvíli, kdy Česká televize znovu přepočítala své finance a dospěla k názoru, že pokud okamžitě nezařadí do vysílání třičtvrtěhodinový reklamní blok, zkrachuje do patnácti minut. Zpěváci se loučí a jsou odměňováni bouřlivým potleskem jednoho z diváků, který na náměstí zbyl. Do tří vteřin je prostor před pódiem prázdný. Toho využívá předseda vlády Špidla. Opatrně přistupuje k mikrofonu, po dvou třech opatrných pohledech kolem ho naklání k sobě a nahlas zkouší: “Chcete rock n‘ roll?“ Se širokým úsměvem mizí ze scény: tak za tohle to stálo!
  • Print
  • email
  • Twitter
  • Facebook
  • Add to favorites
  • Google Bookmarks
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasů, průměr 4 z 5)
Načítám ... Načítám ...
1,527 přečtení

Vlož komentář

Můžeš použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

[CNW:Counter]