Česko kupuje další zázrak

Česká republika figuruje mezi ostatními státy zřejmě jako hodně naivní fanoušek sci-fi literatury. Po megatrhácích stíhačka Gripen rychlejší světla a kvantových kvazivlacích Pendolíno, které jsou ve všech bodech najednou, ačkoliv to vypadá, že stojí pouze na jednom a to ještě v poli, koupí náš stát další výkřik nejnovější technologie. Za pouhých 23,6 miliard obdržíme z Rakouska 234 obrněných transportérů Paďour II schopných rozdrtit celou planetu. Výběr rakouského vozidla ale provází řada otazníků.

Nejčastěji se odborná veřejnost vyjadřuje o tomto obchodu jako o pomstě za Temelín. Smlouva na dodávku paďourů má být podle mluvčího ministerstva podepsána již během dubna. „Ta rychlost mě děsí ,“ varuje místopředseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Miloš Titz. Ač sám členem ČSSD, spřátelenou palbou se pouští do rozhodnutí vlády. „Podepíšeme kontrakt na nákup vozidla, které nemá vojskové zkoušky a jeho slibovaný plazmový laser a teleportační kabina jsou teprve na papíře. My přece nemůžeme kupovat zdechlinu králíka v pytli,“ varuje.

Česko počítá s nasazením transportérů, které mají nahradit zastaralý typ OT-64, v zahraničních misích, na českém území při likvidaci klimatických pohrom a při mezihvězdných konfliktech proti obřímu hmyzu. Proto byly stanoveny tři základní podmínky, jaké musí dodané vozidlo splňovat. Armáda chce minimálně osmikolové vozidlo, schopné plavat, krtkovat a cestovat časem, které je možné na delší vzdálenost odtáhnout dodávkou. „Také by mohl umět změnit si espézetku,“ zasnil se ministr obrany Karel Kühnl.

Problém je ovšem v tom, že osmikolové paďoury v podstatě neexistují. Rakouská firma Steyr má k dispozici pouze dva modely 1:5 se třemi koly, včetně rezervy. Na ně dosud nebyly integrovány další součásti jako motor, převodovka či jakákoliv zbraň, o teleportační kabince a plazmovém laseru nemluvě. Není proto možné zaručit, jak se bude vozidlo při ostrých střelbách chovat. A nedozvěděli se to ani armádní experti, kteří paďoura loni v říjnu zkoušeli na základnách ve Vyškově a Přerově. „Na střelby nedošlo, protože nešlo nalézt nic, co by mohlo střílet. Snažil se to zachránit jeden rakouský technik, který obíhal transportér a hlasitě křičel ‘Buch, buch, buch – si mrtvý!‘. To by nám proti obřímu hmyzu asi nepomohlo,“ líčí debakl poslanec Titz.

Ale hlavně – ty osmikolky prostě nejsou. Vždyť je nemá ani rakouská armáda“, tvrdí Titz. Steyr se ve svých referencích odvolává na to, že vozidla Paďour II dodává do řady zemí, které sice nechce vyjmenovat, ale prý jsou tam s nimi hodně spokojeni. Ve všech těchto případech ovšem přiznává, že jde o dvoukolové samostatně nepohyblivé verze, určené pouze k převozu polní kuchyně. Česká vláda ale nechce slyšet ani na tyto argumenty: „Musíme to rozhodnout ještě do voleb. Ani si nedovedete představit ty lobistické tlaky. Tyhle výhody příští vládě nelze přenechat,“ vysvětluje konečně pravou podstatu věci jeden ze členů vlády.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.