Bitva o stravenky

Po Velikonočním pondělí zřejmě ještě podnapilí poslanci se předevčírem zvesela pustili do debaty okolo rušení stravenek. Slovo si vzal premiér Mirek Topolánek, který ve Sněmovně přednesl svou utopii srovnatelnou s klasiky žánru sci-fi H. G. Wellsem, Julesem Vernem nebo s Džamilou Stehlíkovou. „Já to vidím takto: zrušíme daňovou podporu stravenek a tím všechny firmy přinutíme do tří let postavit závodní jídelny a zaměstnat plno kuchařů. To je logické,“ přednesl svou Odysseu 2011 šéf vlády. Ve stravenkách vidí nové tuzexové bony, za které lze pořídit cokoliv. „Dokonce jsem zahlédl na Václaváku několik pofiderních vexláků, kteří tyto stravenky dávali za stěrače špatně zaparkovaným vozidlům,“ ocenil nové uniformy policistů Mirek Topolánek.

Ještě ani neusedl do své lavice a už si mikrofony k sobě stahoval Jiří Paroubek. I jeho projev by ocenili fanoušci kvalitní zábavy. „Dopadne to jako v první polovině století, kdy jsme si do práce nosili kastrůlky s kousky plesnivých brambor politých hnědou omáčkou a s mrtvou kobylkou,“ zavzpomínal předseda ČSSD své dětství. „Já si svůj kastrůlek už nosím sebou,“ zdvihl nad hlavu prázdný ešus a zamával s ním na konsternovaného Kalouska. Potom upřesnil: „Zatím je teda prázdný, protože jsme si ještě s manželkou neřekli, kdo bude prát, žehlit, vařit a tak to dělám všechno já.“ Když zahlédl udivené pohledy poslanců, zkusil poslední trumf: „Už ale víme, kdo koho na Velikonoční pondělí mlátí.“ Přesnější rozdělení úloh už ovšem neudal.

Dalo by se říct, že předseda Paroubek jen tak rozehřál publikum pro hlavní hvězdu jednacího dne Davida Ratha. Ten okamžitě odhalil spiknutí těch, kterým jsou obědy nošeny na zádech utiskované střední třídy až do kanceláře na zlatý stůl. „Nesmějte se, smějete se sami sobě!“ rozohnil se Rath poté, co Topolánek s Bursíkem spadli během jeho předchozí řeči pod stůl, společně se tam objímali a nemohli se zbavit záchvatu smíchu. „Asi nevíte o tisíci lidech jako jsou lidi na venkově, kteří viděli restauraci pouze na Ladových obrázcích a dodnes si ze stravenek vaří polívku. Oni neví, co je to levné jídlo. A běžte se podívat do našeho parlamentního bufetu. Mě se tam z těch jídel dělá špatně, když vidím, jak málo platím,“ střílel Rath do vlastních řad.

To už nevydržel ministr financí Kalousek, který měl ještě stále před očima prázdný Paroubkův ešus. „Proti čemu bojujete? Proti slušným hostinským a proti čistému systému daní, jen si to přiznejte! Musí se více šetřit.“ Další myšlenku bohužel nedodal, neboť z přebytku emocí ztratil krátkodobě vědomí. Na pomoc mu přispěchal známý doktor David Rath, který postával poblíž mikrofonů, kdyby se náhodou na chvilku uvolnily. Ten u ministra začal s oživovacími pokusy, během kterých Kalousek zkolaboval na zástavu srdce. Stačil mu totiž další, ten den již druhý smrtelný pohled na to, jak mu Rath dává čichat k nazelenalému řízku, který vytáhl odněkud z hloubi saka. Když Kalouska odvážela rychlá zdravotní pomoc, Rath jen omluvně na volný mikrofon upřesnil: „I já si musím vařit sám.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.