OSOBNÍ
Vložil Petr Tomšů 21. 3. 2000

Kulturní akce roku, kterou s až neuvěřitelnou ignorancí přehlížely všechna média, proběhla tuto sobotu ve Fryštáku. Jednalo se o dnes již legendární Muzikantský ples, jehož výtěžek měl být věnován Domovu důchodců na Burešově. Vzhledem k tomu, že celá akce byla zoufale ztrátová, budou muset pro změnu tamní důchodci celý rok odevzdávat část svojí penze organizátorům. Jedna z mnoha teorií o malé účasti návštěvníků hovoří o špatné propagaci a mizerné reklamní kampani. Ta asi opravdu nebyla ideální, neboť se o ní nedozvědělo dokonce ani několik účinkujících. Tak například populární cimbálová kapela Vykradený hrob se o svém plánovaném vystoupení dozvěděla až v neděli po obědě a ačkoliv potom přijeli do Fryštáku v rekordním čase, bylo již pozdě. Také psát na plakáty, že s dechovou hudbou Zemětřesení vystoupí sám velký Frank Sinatra, nebyl zrovna nejchytřejší organizátorský ná­pad.

Ples slavnostně zahájil o půl osmé slavný Velký dechový orchestr, přičemž slovo velký je nutno brát s rezervou. S rezervou asi jako od traktoru nebo nákladního letadla. Těch pár lidí vydávajících se za muzikanty utvořilo jeden spíše menší hlouček a spustilo známý valčík Víno, ženy a zpěv od neméně známého vídeňského skladatele Johanna Strausse. Dnes již naštěstí mrtvého. Během této první skladby se na pódium podařilo vniknout partě zřejmě podnapilých výrostků, kteří začali celé vystoupení rušit svým dupáním, tleskáním a padáním na zem. Pořadatelé se je samozřejmě okamžitě snažili vyloučit z prostoru vymezenému tanci, což se jim ovšem úspěšně nepodařilo. Jak se totiž později ukázalo, nešlo o žádné chuligány, ale o taneční kroužek B + B Medvídkových. Což tanečník Martin V. stihl jednomu z aktivních pořadatelů ručně stručně vysvětlit ještě před začátkem další skladby. Tou byla Směska melodií Karla Hašlera. Skladba je to neuvěřitelně rozsáhlá a ten večer se vlekla jako středně dlouhá mexická telenovela. Pár hudebníků se u ní celkem slušně prospalo a několik mažoretek nebezpečně tančících poblíž krajník stolů stihlo dokonce založit rodinu. Kapela se rozloučila písní Zůstaňte s námi, po které se odpotácela do zákulisí, kde již bylo nachystané občerstvení v podobě půl litru vína na osobu. Což bylo tak akorát na zapití prášků na srdce.

Jednou z atrakcí mající za úkol přilákat co nejvíce lidí měla být bohatá tombola. Bohužel, cen bylo asi tak dvěstěkrát méně než lístků na jejich výhru, což je poměr opravdu vražedný. Nehledě na to, že většinu cen stejně tvořilo maso z prasátka, které zřejmě umřelo strachy ihned poté, co se doslechlo, co ho čeká. Ovšem i těch několik málo lidí, co opravdu něco vyhrálo nakonec splakalo nad výdělkem. Jak totiž se ukázalo, jedna prodávajících hostesek (a buďme konkrétní, byla to Jana M.) všechny lístky zfalšovala, utržené peníze zpronevěřila a celou tombolu tak úspěšně vytunelovala. Poté záhadně zmizela posledním autobusem.

Během večera se na pódiu vystřídalo hned několik populárních kapel na nichž se dalo celkem s úspěchem vypozorovat, které si nechaly víno až na konec a které to nevydržely a podlehly již před vystoupením. Největší úspěch tak sklidil známý regionální zpěvák František Oběd, jehož veselé historky z natáčení pobavily i dosud nejstaršího žijícího muzikanta na světe Františka S., který se tak, podle vlastních slov, naposledy zasmál někdy během třicetileté války. Zpěvák do svého uměleckého výkonu dával opravdu vše, což dokázal tím, že ihned po svém posledním oblíbeném fláku Vínečko červené jak višňa, okamžitě v autobuse usnul. Ano, ples se kolem druhé hodiny z kulturního domu plynule přenesl do posledního autobusu a na konečné ve Zlíně pak definitivně skončil. K řidičově téměř hmatatelné úlevě. Ovšem není třeba ničeho litovat, za 365 pět dní se možná ještě budeme divit.
  • Print
  • email
  • Twitter
  • Facebook
  • Add to favorites
  • Google Bookmarks
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasů, průměr 4.5 z 5)
Načítám ... Načítám ...
1,321 přečtení

Vlož komentář

Můžeš použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

[CNW:Counter]